DUBLÖRÜN DİLEMMASI – Murat Menteş

Nuh Tufan, Umur Samaz, Habib Hobo, Ferruh Ferman gibi sıradışı isimlere sahip, her biri şahsına münhasır karakterler ve değişik bir polisiye roman.

Ferruh Ferman öldürülme endişesiyle kendisine bir dublör kiralar. Nuh Tufan, Ferruh Ferman maskesi ile onun hayatına sızar. Sonunda kim hayatta kalacak? Ferruh Ferman mı? Nuh Tufan mı?

Murat Menteş ropörtajlarında da bir yazar mutlaka dil bilgisine hakim olmalı diyor ve romanlarını edebi sanatlar ile zenginleştiriyor. Her cümlede bir mecaz, bir teşbih ya da kinaye ile oluşturduğu özgün üslûbuyla okuru şaşırtmayı başarıyor.

Yazarın hiperaktivitesi ve okuma, izleme çeşitliliği kitabına da yansımış. Kitaplardan, filmlerden alıntılarla her bölüm bir epigrafla başlıyor. Epigraflarda öyle cümleler var ki gerçek alıntılardan Menteş’in kıvrak zekâsıyla örülmüş çakma alıntılara nasıl geçiş yaptığınızı anlamıyorsunuz.

Zaman zaman güldüren, zaman zaman düşündüren cümlelerle, fermuarın icadı gibi kimi didaktik bilgilerle kaçan kovalayan hikayenin içinde aynı ritmle okuma serüveni yaşadım.

Eşimin merakını gidermek için aldığımız ikinci ve hatta bir üçüncü kitap kütüphanede biraz demlensinler. Zira Murat Menteş’in hareketli, uçuk kaçık kafasının yansımalarıyla örülü kurgularını ard arda kaldıracak bünyeye sahip değilim.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s