ÇERÇEVE – GEÇİŞ – ÖVGÜ Rachel Cusk

2003 yılında Granta’nın “En İyi 20 Genç Britanyalı Yazar” listesinde yer alan Rachel Cusk “yok edilmiş bakış açısı tekniği” ile yazdığı Çerçeve, Geçiş ve Övgü isimli üçlemesiyle romanda özgün bir tarz yaratmış.

Her üç romanın ana karakteri Faye, boşanmış ve iki oğlu ile yaşayan İngiliz bir yazar. Zaten Faye hakkında bildiklerimiz de az çok bununla sınırlı. Çünkü Cusk, romanlarında kurguyu, Faye’in üç farklı zaman diliminde kısa sürelerle tanıştığı insanların hikâyelerini dinlemesi üzerine yapmış. Aslında buradan da dinlediği hikâlerden Faye’in bir yazar olarak beslendiği varsayımında bulunabiliriz. Yani Faye romanları için argüman oluşturuyor.

Üçlemenin ilk romanı Çerçeve, Faye’in eğitmen olarak Atina’da bir yaz okulundaki okuma-yazma atölyesine katılmasını anlatıyor. Uçak yolculuğundan itibaren Faye, koltuk komşusu, atölye katılımcıları ve Atina’da buluştuğu arkadaşlarının kendisine anlattığı hikâyeleri dinliyor. Aşklar, aldatılmalar, yalnızlıklar, boşanmalar, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili sorunları gibi aslında Faye’in hayatıyla bir noktada kesişen bilgiler.

Geçiş isimli ikinci romanda Faye, oğulları ile birlikte Londra’da bir ev satın alıyor. Evin tadilatı esnasında oğulları babaları ile kalıyorlar. Bu süreçte Faye’in alt kat komşusu, buluştuğu birkaç arkadaşı ile arasında geçen diyalogları daha çok karşısındaki insanların hikâyeleri üzerinden aktarıyor. Burada çok da az olsa kendi çocukları ile diyaloglarını da okuyoruz. Başkalarının hikâyeleri aslında biraz da kendi hikayesi… Yalnızlık, bağlanma, sorumluluk, aile, kader konuştuğu kişilerin olduğu kadar Faye’in de meseleleri…

Üçlemenin son kitabı Övgü’de ise Faye, Amsterdam’daki bir edebiyat festivaline gider. Festival süresince görüştüğü yayıncılar, çevirmeni, editörü, bir hayranı, gazeteciler ile sanat ve edebiyat, aile, evlilik, adalet ve özgürlük üzerine konuşmalar yapar. Üçüncü romanda da Faye’in hayatından çok az kesit görüyoruz.

ÇERÇEVE – GEÇİŞ – ÖVGÜ Rachel Cusk” üzerine 2 yorum

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s